K vyhľadávaným lokalitám v súčasnosti patrí Popradské pleso, Zelené pleso a vďaka lanovke najmä Skalnaté pleso. Po týždňovej prestávke od pondelka opäť premáva visutá lanovka na Lomnický štít a záujem turistov o pohľad z 2 632 metrov vysokého štítu je veľký aj vďaka jesenným inverziám.
\"Sme v Tatrách od piatka minulého týždňa. Dolu sa drží hmla, ale tu hore je krásne slnečno. Tešíme sa na výlet lanovkou na Lomnický štít, ešte sme tam neboli, \" prezradili manželia z Topoľčian. Ocenili, že Tatranské lanové dráhy zaviedli rezerváciu miesteniek na visutú lanovku.
Jeseň vo Vysokých Tatrách je farebná a mnohí návštevníci zo Slovenska i zahraničia využívajú na rekreovanie práve toto obdobie. Na vysokohorských chodníkoch počuť slovenčinu, poľštinu i češtinu. Sviatočných turistov zvyčajne prekvapí pozdrav a úsmev od celkom neznámych ľudí, ktorý však patrí medzi turistickými \"fajnšmekrami\" k bontónu.
A čo hovoria o jeseni v Tatrách domáci? Chatár Viktor Beránek, ktorý šéfuje najvyššie položenej Chate pod Rysmi takmer tri desaťročia, považuje toto obdobie za najkrajšie. \"September sa veľmi nevydaril, keďže hodne snežilo. Napríklad 5. septembra napadlo toľko snehu, že asfaltovú cestu k horskému hotelu na Popradskom plese museli pluhovať. Ostatné dva týždne je však pekné počasie. Dolu sú mraky, stromy sa sfarbili jeseňou, jazera zamŕzajú, v okolí Chaty pod Rysmi už leží trošku snehu. Vyššie je ho o niečo viac, \" konštatoval skúsený chatár.
Ako povedal, má rád každé ročné obdobie, ale jeseň považuje za \"najpohodovejšiu\". Noci a rána sú mrazivé, ale počas dňa je krásne ustálené počasie. \"V horách vládne inverzia. Nafilmoval som mraky pod nami. Pri zrýchlení máte pocit, že nad nimi letíte. Na chate nemáme televíziu, ani mobilné telefóny tu nemajú signál, o to viac môžu hostia vychutnávať krásu hôr, \" dodal Beránek.